Wczytuję dane...

Gdzie mieszka wiewiórka ?

Gdzie mieszka wiewiórka ?

Ludzie hodują psy, koty, papugi, kury i inne ptactwo. Zdarzają się również pasjonaci pajęczaków czy pająków. To wszystko raczej nie wzbudza w nas zdziwienia, a każdy z nas zna chociaż jednego zapalonego hodowcę wyżej wymienionych zwierząt. Ale czy znacie kogoś, kto hodował w przydomowym ogrodzie wiewiórki?  Wiewiórka domowa to wyjątkowo przyjazne i wesołe zwierzę. Poznajmy jej wymagania do życia w naszym ogrodzie i warunki, jakie należy jej zapewnić do prowadzenia godnej egzystencji. Ciekawi? Zaczynamy! 

Hodujesz wiewiórki?!

Hodowla wiewiórek nie jest zjawiskiem powszechnym, jednak z roku na rok zyskują coraz większą popularność i uznanie. Zwierzątko ma aksamitne, rude futerko, duże i wyraziste oczka, niedościgniony spryt i zręczność, a co najważniejsze, oswojone jest wdzięczne i ufne do swojego właściciela. Nic więc dziwnego, że grono hodowców przydomowych wiewiórek stale się powiększa. 

Wiewiórka 

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie możemy hodować wiewiórki wziętej siłą z jej środowiska naturalnego. Wiewiórka pospolita to gatunek chroniony!. Do hodowli w domu najczęściej wykorzystywane są burunduki, czyli wiewiórki syberyjskie. Są one przeznaczone do życia mieszkalnego. Jeśli jednak chcemy hodować wiewiórki pospolite w ogrodzie, musimy poczekać aż same wybiorą nasz ogród jako swoje idelane miejsce, a pomogą w tym np. zachęcające wiewiórcze domki. 

Nie tylko przyjemności, ale i obowiązek. 

Każdej wiewiórce należy zapewnić odpowiednie warunki do życia. Najważniejsze, to wybór solidnego domku dla wiewiórek, odznaczającego się najwyższą jakością wykonania oraz trwałością, ze względu na różne warunki atmosferyczne. Każda wiewiórka, podobnie jak ludzie, pragnie mieć swój kąt i miejsce, gdzie będzie mogła spać czy magazynować znalezione fanty. Zwierzątka chętnie wędrują po pniach, swoje życie prowadzą głównie na drzewach. Dlatego ich domek najlepiej umocować na stabilnej gałęzi drzewa, a każda wiewiórka będzie zachwycona. Domek najlepiej umiejscowić 3-4 metry nad ziemią. Nie musimy zbytnio martwić się o to, czy zwierzątko da radę dostać się do domku. Wiewiórki są wyjątkowo zręczne, potrafią skakać dzięki długim nogom i rozwiniętym zmysłom. Ich ogon pomaga utrzymać równowagę, dzięki czemu możemy obserwować najróżniejsze akrobacje w ich wykonaniu. Należy zdać sobie sprawę z tego, że nasza hodowla nie będzie liczna. Wiewiórka żyje samotnie. Każda z nich zajmuje swoje własne terytorium, a samce potrafią zajmować nawet 5ha!. Dlatego właśnie, warto postawić na jakość oferowanych domków dla wiewiórek a nie ich ilość. 

Jak rozpoznać, że wiewiórce podoba się nasz ogród? 

Jeśli zauważysz na drzewach w ogrodzie utkane z gałęzi kuliste gniazdo o nieregularnych kształtach, to znak, że Twój ogród przypadł do gustu jakiejś wiewiórce. Jedna wiewiórka potrafi zbudować kilka gniazd. Zwierzątko jest sprytne, więc często wykorzystuje istniejące gniazda ptaków dobudowując jedynie dach. Największe prawdopodobieństwo, że wiewiórka pojawi się w naszym ogrodzie jest wtedy, kiedy mamy bezpośredni lub bliski kontakt z lasem, a nasze drzewa ogrodowe są wysokie, co stanowi dla nich ochronę oraz źródło pokarmu. 

Wiewiórcze życie 

Zwierzątka żyją na drzewach. Ich życie toczy się w koło własnego gniazda lub domku które im zaoferujemy, a one z szybkością błyskawicy się w nim na dobre rozgoszczą. Drewniane domki stwarzają dla nich najlepsze gniazdo chroniące przed warunkami atmosferycznymi. Najpewniej wyposażą go w odpowiednią ilość mięciutkiego mchu, patyczków oraz stworzą orzeszkową spiżarnię.  Na ziemię schodzą jedynie w poszukiwaniu pożywienia. Są aktywne tylko w ciągu dnia, noc będą spędzać w domkach. Co najczęściej przyciąga zwierzęta do naszych ogrodów? Głód i możliwość łatwego zdobycia pożywienia. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, a więc schronienie i pożywienie, chęć rozpoczęcia ich hodowli powinna zakończyć się sukcesem. Najważniejszym jest, aby zwierzątko samo zechciało się u nas zadomowić. Jeśli nowy domek i sprzyjające zdobyciu pożywienia warunki przypadną im do gustu, z pewnością pozostaną z nami na długi czas, a my będziemy mogli cieszyć się ich pocieszną i figlarną naturą w zaciszu własnego ogrodu.