Wczytuję dane...

Wszystko o jajku, czyli jak samodzielnie hodować kury

Wszystko o jajku, czyli jak samodzielnie hodować kury

Coraz więcej mówi się o złych warunkach życia kur w przemysłowych hodowlach, co zmienia nastawienie konsumentów do kupowania jajek w marketach. Ludzie decydują się na zakup jajek u sprawdzonych i lokalnych sprzedawców, ale od kilku lat popularna staja się przydomowa hodowla kur. Nie wiąże się ona z dużymi kosztami, a i one szybko się zwracają. Nie trzeba również kupować od razu dziesięciu czy piętnastu kur. 

Dlaczego warto rozpocząć samodzielną hodowlę kur?

Przydomowa hodowla kur sprawia, że nie tylko nie wspieramy złych warunków życia kur, ale przede wszystkim zapewniamy sobie jajka o znajomym pochodzeniu i z gwarancją świeżości. Wiemy również czym są karmione kury, więc wiemy, że są one ekologiczne, zdrowe i bezpieczne. Nie trzeba kupować wielkiego kurnika i wielu kur, wystarczy zastanowić się, jakie są nasze potrzeby, iluosobowa jest nasza rodzina i czy od czasu do czasu chcielibyśmy kogoś obdarować jajkami z naszej hodowli. Wiele osób decyduje się na trzy do pięciu kur, które gwarantują odpowiednią liczbę jajek tak, by całkowicie zrezygnować z kupowania ich w sklepach.

Trudno dokładnie powiedzieć, ile jajek dziennie uzyskamy od naszych kur - wszystko zależy od kondycji kur, ale często od pory roku. W okresie jesienno-zimowym może to być jedno jajko dziennie od pięciu kur, ale w czasie wiosenno-letnim może to być jedno jajko dziennie od każdej kury. Z pewnością taka liczba zadowoli osoby, które zjadają kilka jajek tygodniowo. Należy również wspomnieć, że hodowla kilku kur jest prosta i nie wymaga dużo czasu, jeśli wcześniej zaznajomimy się z warunkami, w których ptaki powinny żyć, a także spożywanym przez nich pokarmem. Codziennie będzie trzeba poświęcić kurom co najmniej kilkanaście minut, jednak w zamian otrzymamy smaczne jajka od szczęśliwych kur. 

Dużym atutem własnej hodowli kur jest również niewielki wkład finansowy, którego wymaga rozpoczęcie chowu kur. Niewielkie kurniki można kupić już za około 500 zł i swobodnie zmieści się w nich od trzech do pięciu zwierząt. Kolejnym kosztem, który trzeba ponieść jest zakup kur - trudno tutaj podać konkretną cenę, ponieważ wszystko zależy od hodowcy. Warto wybrać ptaki ze sprawdzonego źródła, by były zdrowe i młode. Mimo wszystko, nie jest to duży koszt. Rezygnacja z kupowania jajek w sklepach sprawi, że po pewnym czasie poniesione przez nas koszty się zwrócą. Nie można również zapomnieć o pokarmie dla kur, jednak i tutaj cena nie jest wysoka, jeśli kupuje się duże opakowania, a następnie przechowuje w szczelnych pojemnikach. Jeżeli zdecydujemy się na prowadzenie przydomowej hodowli kur to warto przeczytać najpierw, jaki pokarm jest dla kur zdrowy, w jakich ilościach powinien być podawany, a także jak go przechowywać.

Kury to przyjazne zwierzęta, które nie sprawiają problemów. Odpowiednie warunki życia sprawią, że kur odwdzięczą się regularnym znoszeniem jajek, które zadowolą całą rodzinę. Z tą wiedzą można przejść do wyboru i kupna kurnika, a następnie kur.

Wybór kurnika

Wybór odpowiedniego kurnika warto rozpocząć od zdecydowania, ile kur ma pomieścić, by dobrać odpowiedni rozmiar. Ważne jest również by wiedzieć, ile miejsca w ogrodzie można na to poświęcić. Po tych krokach warto zainteresować się rodzajami kurników. Najbardziej popularne są kurniki drewniane, występujące w różnych wariantach kolorystycznych, ale również kurniki aluminiowe. Warto wybrać taki kurnik, by kury miały możliwość siedzenia wewnątrz, ale również na zewnątrz, by skubać trawę. Kurniki z klatką na składanie jaj i wybiegiem to najlepszy możliwy wybór, ponieważ umożliwi komfortowe życie kurom, wygodne składanie jaj, a nam - łatwe czyszczenie kurnika i bezproblemowe zbieranie jaj. Niektóre kurniki wyposażone są w przednie okna, które zapewniają dopływ świeżego powietrza, ale również światła. 

Dla osób, które zdecydują się na większą hodowlę kur, z pewnością dobrym wyborem będzie kupno większego kurnika piętrowego, który pomieści więcej zwierząt. Taki rodzaj kurnika zapewni kurom swobodne miejsce do odpoczynku, klatkę do składania jaj, a także duży wybieg, w którym będą mogły korzystać z ładnej pogody lub poskubać trawę, jeśli będzie się znajdowała w tym miejscu. Kurniki do samodzielnej hodowli są proste do montażu, dzięki czemu chów można prowadzić samodzielnie od A do Z. 

Przydomowa hodowla kur sprawdzi się u każdego, komu zależy na świeżych i ekologicznych jajkach ze sprawdzonego źródła, a także na szczęściu i komforcie życia zwierząt. Niewielki wysiłek opłaci się, a poniesione koszty szybko się zwrócą.